Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w listopadzie 2021 roku informowało, że wraz z Ministerstwem Klimatu i Środowiska powołany został specjalny zespół ekspertów, który pracuje nad rozwiązaniami w obszarze rozwoju OZE na wsi. Zgodnie z zapowiedziami nadal trwają prace nad nowym programem wsparcia rolnictwa. Aktualnie rolnicy chcący zainwestować w OZE mogą skorzystać z dofinansowania przewidzianego w programie Agroenergia, prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Według wstępnych założeń przygotowywany program „Energia dla Wsi” będzie miał o wiele szerszy wymiar niż aktualnie realizowany przez NFOŚiGW program Agroenergia, zarówno pod względem rodzaju inwestycji, wysokości wsparcia, jak również odbiorców. W momencie jego uruchomienia, ma on zastąpić dotychczasowy program Agroenergia.
– Kogo dotyczyć będzie Program Energia dla wsi? Beneficjentami programu będą w szczególności rolnicy (osoby fizyczne lub prawne prowadzące działalność rolniczą), ale także inwestycje realizowane na rzecz lokalnych społeczności przez jednostki samorządu terytorialnego czy spółdzielnie energetyczne.
– Kiedy program zacznie obowiązywać? Z informacji wydziału prasowego ministerstwa rolnictwa wynika, że Rada Konsultacyjna Funduszu Modernizacyjnego w uchwale z dnia 16 lutego 2022 roku wyraziła pozytywne stanowisko wobec programu Energia dla Wsi, ponadto projekt został wysłany do akceptacji do Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Oznacza to, że dopiero po pozytywnej ocenie przez Europejski Bank Inwestycyjny, program zostanie przekazany do zatwierdzenia przez Komisję Europejską. Wówczas w przypadku zatwierdzenia, ogłoszenie naboru wniosków będzie możliwe dopiero w II połowie 2022 roku.
– Zakres dofinansowania Ze wstępnie przedstawionych informacji ministerstwa wynika, że Program Energia dla Wsi zakłada szeroki zakres inwestycji podlegających wsparciu, rozpoczynając od instalacji służących do wytwarzania energii z OZE, poprzez lokalne sieci dystrybucji (energii elektrycznej, ciepła, chłodu lub paliw gazowych), maszyny i urządzenia do produkcji paliw stałych z biomasy, po systemy wspomagające zarządzanie produkcją, dystrybucją oraz zużyciem energii, także uwzględniając jej magazynowanie.