Zmiany w Programie Czyste Powietrze 2024 – znamy już ich szkic. Zgodnie z zapowiedzią Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zmiany dotyczyć będą wymogów jakościowych w zakresie wybranych urządzeń grzewczych.
Z zadowoleniem informujemy o nadchodzących zmianach wProgramie Czyste Powietrze 2024. Program Czyste Powietrze to wsparcie finansowe w zakresie termomodernizacji budynków oraz wymiany starych źródeł ciepła na bardziej ekologiczne.
W ramach zmian, Program Czyste Powietrze 2024 zostanie bardziej uszczegółowiony o urządzenia podlegające dofinansowaniu. Te zmiany dotyczyć będą dodatkowych wymogów jakościowych w zakresie wykorzystywanych urządzeń. Służyć ma temu lista zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). Lista ZUM będzie zawierała szczegółowe zestawienie pomp ciepła, jak również kotłów zgazowujących drewno oraz kotłów na pellet drzewny.
Kiedy zaplanowane jest wprowadzenie zmian?
Od 1 kwietnia 2024 roku będą obowiązywać pewne nowe zmiany, które zapowiedział Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Czego dotyczyć będą zmiany?
Zmiany w Programie czyste Powietrze 2024 skupiają się na stworzeniu nowych kryteriów jakościowych urządzeń grzewczych. Program Czyste Powietrze będzie jeszcze bardziej efektywnym narzędziem walki z zanieczyszczeniem powietrza. Będzie on zachęcał do korzystania z bardziej ekologicznych rozwiązań, co przyczyni się do poprawy jakości powietrza i ochrony środowiska. Dzięki zmianom beneficjenci będą mieli pewność, że urządzenia kwalifikują się do dofinansowania.
Zmiany w Programie Czyste Powietrze stawiają na innowacyjne rozwiązania. Kluczowe w programie stanie się korzystanie z urządzeń wyselekcjonowanych, tj. poddanych rzetelnym badaniom i z odpowiednimi atestami. Na stronie Ministerstwa możemy zapoznać się z najważniejszymi planowanymi zmianami dot. pomp ciepła w Programie Czyste Powietrze :
parametry techniczne pomp ciepła muszą mieć potwierdzone badania. Przeprowadzaniem tych badań zajmowały się będą niezależne akredytowane laboratoria znajdujących się na terenie Unii Europejskiej lub EFTA. Wyniki tych badań powinny być zgodne z danymi zawartymi w dokumentacji, tj. w etykiecie energetycznej oraz karcie produktu.
Lista zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) to lista skupiająca w sobie wykaz wszystkich urządzeń grzewczych kwalifikowanych do dofinansowania. Lista jest dostępna na stronie internetowej https://lista-zum.ios.edu.pl/.
Wszystkie pompy ciepła, które znajdują się obecnie na liście ZUM, wymagały będą uzupełnienia dokumentacji o raport z badań. Dopuszcza się przedłożenie raportu w języku innym niż polski, ale niezbędne jest dostarczenie skróconej wersji tego raportu w języku polskim.
Lista ZUS prowadzona jest przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB). Do 1 kwietnia 2024 r. Instytut ten zweryfikuje spełnienie nowych wymogów przez pompy ciepła już wpisane na listę ZUM.
Po 1 kwietnia 2024 r. na liście ZUM pozostaną tylko pompy ciepła, które przeszły pozytywną weryfikację.
W przypadku większej ilość pomp na liście ZUM, tzw. typoszeregu, należy jeszcze uwzględnić następujące wymagania:
w sytaucji kiedy jeden typoszereg obejmuje nie więcej niż 5 podtypów, dopuszcza się przedstawienie raportu z ww. badań dla minimum jednej pompy ciepła z tego typoszeregu,
jeżeli typoszeregu składaja się z więcej niż 5 podtypów urządzeń, wówczas konieczne będzie przedstawienie co najmniej 1 raport z badania urządzenia na każde 5 podtypów,
modele pomp ciepła uznaje się za należące do jednego podtypu w danym typoszeregu, jeżeli spełniają określone wymogi. Warunki te spełnione muszą być łącznie tj.: mają identyczną konstrukcję obiegu chłodniczego i ten sam czynnik chłodniczy/roboczy. Ponadto będzie to taki sam: producent, typ i liczba sprężarek / typ elementu rozprężnego / typ skraplacza / typ parownika / typ procesu odszraniania / sterownik i zasada sterowania wydajnością.
Dzięki planowanym zmianom, użytkownicy będą mieli dostęp do kompletnych informacji na temat urządzeń grzewczych. Zmiany przyczynią sie przede wszystkim do podejmowania świadomych decyzje dotyczących urządzeń grzewczych. To stanowi ogromne wsparcie dla klientów, którzy chcą korzystać z Programu Czyste Powietrze.